İçeriğe geç

Ne Zamanı Geri Getirebilirsin Ne De Gidenleri

Bir gün bir obje olabilseydim, sözlük olmak isterdim. İçimden pişmanlık belirten tüm kelimeleri siler insanların pişman olduklarına dair cümle kurmalarını engellemiş olurdum. En başta ”KEŞKE” kelimesini kaldırırdım. Düne dair, keşkelere dair tüm kelimeleri siler, var olmalarına, insanların bu kelimelere tanık olmasına asla izin vermezdim. Geriye getiremeyeceğimiz zaman için hayıflanmak ne kadar akıl işi? Yada bizi akıllı kılan olmayacak şeylere bel bağlamamayı bilmemiz değil mi sizce de? Dün için dizleri dövüp can yakmak ne kadar mantıklı olabilir ki… Yerine geri getiremeyeceğimiz zaman , yerine koyamayacağımız insan ve bir daha asla yaşanmayacak anlar için keşke diyerek ömür geçer mi? Cevap veriyorum BENCE geçmez.

Kısacık bir şey. Bir avuç. Göz açıp kapayıncaya dek bitip gidiyor zaten. Neden dünde kalalım ki. Sahip olduğumuz şeyleri düşünmeden kullanırsak mutlu, düşünerek kullanırsak kaygı dolu oluruz. Bir daha geri getiremeyeceğimiz şeyler için kendimizi asla üzmeyelim. Zamanın da hayatında asla keşkesi yoktur. İnsana verilen en güzel keşke hatalarıdır. Bugün geçmişe göre ”daha iyi” isen hepsi senin keşke olarak gördüğün mükemmel hatalarındandır. Sen mükemmel isen geçmişte yaptıklarına keşke adını vermediğindendir. Farz edelim ki üzüldün, farz edelim ki geri kalan zamanı dar etmeye yemin ettin kendine. Ne kazanacağını önce kendine sonra hayatında’kilere açıkla hep birlikte keşke diyelim tüm geçmişimize. Hatalar olmadan insan olabilir miydik? Seni insan yapan en temel şey hata ve sen bunun için hayıflanmanın mantıklı olabileceğini düşünüyorsun.. Henüz bu kadar delirmedim…

Ne zamanı geri getirebilirsin ne de gidenleri. O yüzden yanındakiler, hala seninleyken.. Onlara sevdiğini bir kez daha fısılda. Çünkü hayat geç kalmayı hiç affetmiyor, hayat keşkelere takılanlara yeni bir sayfa açmıyor.  Bundan sonraki sayfaları en doğru şekilde doldurabilmek için seni sen yapan hatalarına teşekkür ederek devam et hayata. Keşkelerin iyikilerine dönüşsün çünkü onlar olmasaydı sen şimdi bu hayatta bir parça olamaz, anlam katamaz, takıntıların ile yalnızlığı en doruklarında yaşardın. Boş ver keşkeleri şimdi hem sağına hem soluna hem de tam karşında duran gözlerinin içine bakan tüm insanlara birer ”seni seviyorum” ikram et.. Artık keşkelerin olmadığı için, hatalarına teşekkür etmeyi bildiğin için Seni çok seviyorum.. 🙂

Tarih:İçimdekiler NET

2 Yorum

 1. admin admin

  Ölmek Üzere Olanların Dile Getirdiği Pişmanlıklar

  * Keşke başkalarının benden beklediği hayatı sürmek yerine düşlerimi gerçekleştirme cesaretim olsaydı.

  * Keşke bu kadar çok çalışmasaydım.

  * Keşke duygularımı dile getirmeye cesaretim olsaydı.

  * Keşke arkadaşlarımla ilişkimi sürdürseydim.

  * Keşke kendime daha çok mutlu olmak için izin verseydim.

  Yukarıdaki çıkarımlar Avustralya’da yıllar boyunca evlerinde ölümü bekleyen hastalarla çalışan hemşire Bronnie Ware tarafından yapılmıştır. Bronnie Ware emekli olduktan sonra deneyimlerinden yararlanarak yazdığı kitapta insanların hayatlarının son günlerinde en çok neye pişman olduğunu listelemiştir.

  • Şeymanur Gündoğdu Şeymanur Gündoğdu

   Umarım ölmek üzereyken dile getirdiğimiz pişmanlıklar ”keşke” içermez ve umarım yaşadığımız hiç bir şeyden pişman olmayız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir