Artı Sıfır

İnsan nedir? İnsan sahip oldukları ve sahip olmak istediklerinden ibaret muazzam değerli varlık. Ben, sen, o her birimiz farklı tanımlasak dahi en temel şekilde insan bu tanımda gizlidir. Sahip oldukları ve sahip olmak istedikleri. Evet evet öyle… İnsanı insan yapan, benliğini, kimliğini oluşturan temel şey hayatın ona sunduğu sahip olduklarıdır. Bir kalemden, en yakın arkadaşa kadar. İnsanın sahip olduğu tüm varlıklar onun aynası, onun aynısıdır.  Hayatın insana sundukları, kendi kötü yönlerini insan hafızasından silmek için birer armağan. Bu armağanlar hem hayatın acımasız taraflarını silerken hemde insanın kimliğini oluşturur bir bakıma. Sen sen olmaya, kimlik sahibi olmaya başlarsın. Hanı o hayatın ”neydim,ne oldum?..” kısmı var ya işte tamda bu noktada oluşuverir zihninde. Sıfırken yüz olmaya sonra bin sonra on bin olmaya başlarsın o ”sahip oldukların” ile. Hayat koskoca bir sıfır on tane de yan yana sıfır koysan sonuç yine sıfır ama sen gelip birey olup hayatın sana sunduğu tüm sıfırların önüne kocaman bir olduğunda işte hayat o zaman anlam kazanır. Çünkü artık sen varsın, varsın ve hikayeni yazmaya başlayabilirsin.

Hayata anlam katan bir olduğunu anlamaya başladığın gün daha iyisini istemeye başlayacağın gündür aslında. İşte bu noktada sahip oldukların yetersiz gelir ve arayışa geçersin. Peki sen ne istiyorsun? Sende olmayanları, sahip olamadıklarını ve asla sahip olamayacaklarını. Hayatın sana sunduklarının sana yetersiz gelmesi senin bu hayattaki yerinin büyüdüğünü ve artık önem arz ettiğini gösterir. İnsana sahip olduklarının yetersiz gelmesi tutarlı ve kararındaysa faydalı, tutarsız ve aşırı boyuttaysa zararlı çünkü.. Daha iyisini istemek ölçülü ise eğer  ego olmak yerine lego olur. Hayata bir parça olur. Hayatın bir parçasını tüm özgür iraden ve arzularınla inşa etmen olur. Ve unutma, bir an olsun aklından çıkarma ki nefes aldığın müddetçe yapabileceğin en görkemli şey hayata bir parça koymak ve tamamlamak. Hayat seni tüm sıfırların önüne bir yaptığı için onu tamamlayarak sun teşekkürünü. Teşekkür ettiğin sürece erdemli’sin unutma! Hayata ve kendine teşekkürün geride ego yerine bıraktığın legolar olsun. Kendin için.

Hayatta daima isteklerin olsun, daima hep daha iyisi için çünkü yaşamak. Sabit kalmak, aynı yaşamak kıymetli ve doğru olsaydı eğer; dünyaya geldiğimizde sürekli yeni bir şeyler öğrenmek zorunda kalmazdık. Sadece yemek yemeyi, sadece konuşmayı veyahut sadece yürümeyi öğrenir farklı beceriler edinme işine hiç bulaşmaz idik. Farklılık bir ihtiyaçtı çünkü. Evet hayatın sundukları ve insanın sahip oldukları vardı, oluşan bir kimlikte vardı ama daha fazlası gerekli. Daha iyi bir sen için sahip olmak istediklerin gerekli. Mutlu olmak için, evet başardım demek için, pişmanlık olarak nitelendirdiğin her şeyin sana tecrübe olarak dönmesini kutlamak için sahip olmak istediklerinin kölesi ol. Eğer bir itaat etme isteğin olursa o isteği sahip olmak istediklerinin çabasında kullan. Hayat sana bir verirken sıfırlarının varlığını günden güne arttırman temennisiyle verdi. Sana verilen bire eklediğin her sıfır senin sahip oldukların ve olacakların ile birlikte kurduğun güzellikler dolu dünyanın mimarı olacak. Hayat arayış içinde olduğun ve kendini yenilediğin sürece senden verdiği biri asla geri almayacak. Unutma birden sonra gelen her sıfır bire biraz daha değer katar. Nefes aldığın her güne bir sıfır daha eklenmesi için elinden gelenin fazlasını yaptığın bir hayat inşa etmen temennilerim ile.. 🙂

Sending
User Review
0 (0 votes)

Lütfen yorumunuzu belirtiniz