Bayram! :)

Bugün bayram neşe ile doluyor insan olarak kalıplaşmış 23 Nisan cümlesine atıfta bulunup kendime uyarlamak isterim. Muazzam şekilde keyiflendik, ultra kaloriler aldık ve mükemmel şekilde hasret giderdik. Bayram mükemmel bir şey değil mi ya? Kimin kimsen dahi olmasa, bayramlık alamasan da, evinde gelen misafire ikram edecek tatlı dahi olmasa da etrafında koşuşturan komşularının neşesi bile yetiyor içinde heyecan yaratmaya. Bana kalırsa bayramlar insanların kendilerine armağan ettikleri özel günler. Kutlamalar, neşeler, heyecanlar. Yazarken bile içimin neşe ile dolduğu anları seviyorum… Her ne kadar sahip olamadıklarından muzdarip bayram geçirenlere moral olmaya çalışmaktan yorulsak dahi her bayram bir kez daha anlıyorum ki bayramlar sahip olamadıklarımıza ağlamak için hazırlanmış değil; sahip olduklarımız ile yapabileceklerimizin büyüsüne kapılacağımız günler..

Seviyorum.. Çok seviyorum bir bahaneler olmasını. Mesafelerin kısalmasını, gelmeyenlerin gelmesini, küslüklerin son bulmasını, teyzemin benim için hazırladığı hediyelerini bu bahane ile bana ulaştırabilmesini, her gittiğim evde ”her şeyi organik, el açması, kendim yaptım” diye övünen aile büyüklerinin hiç mütevazı kalamadıklarını görmeyi, İçinde 2 kilo şeker, 2 kilo yağ olan baklavanın sağlık kelimesiyle aynı cümlede kullanılmasını, annemin mis kokulu sarmasına misafirler gelmeden el uzatanın parmaklarını kırmasını, televizyonu açar açmaz tüm spikerlerin kırmızı takım, kırmızı kravat gözlerinde ışık ile kapalı çarşıda bayram şekeri fiyatlarını anlatmasını, annemin bayramlıkları ütüleyip sonra bir daha ütülemesini, evin içindeki koşuşturmayı, aynı apartmanda oturup bir senedir yüzünü görmediğim komşumun yüzünü adeta bir tören eşliğinde görmeyi, gelen misafirlerden et sevene ayrı sebze sevene ayrı yemek pişirilmesini, babamın nerede o eski bayramlarla başlayıp siyasi vecibelerle ilerleyen muhabbetlerini.. Biz bayramı değil özlemini çektiğimiz, günlük hayatın temposuna kapılıp atladığımız kendimiz için bir şeyler yapabilme lüksünü gözlüyoruz. Bayram geliyor diye sevindiğimiz şeyin aslında birlik ve beraberlik olduğunu, özel hissetmek olduğunu bayram bitince anlıyoruz.

Her ne kadar bittikten sonra burukluk yaratsa da bazı şeyler ”bir dahası” olduğu için çok güzel. Her bayram  kim neye sahipse; sahip olduğu güzellikler gözlerinin ışımasına sebep oluyor. Kimisi kırk kişilik kocaman ailesiyle, kimisi dört kişilik çekirdek ailesiyle. Birileri, bir yerlerde, bir sebepten mutlu olduğu, olabildiği için muhteşemsin bayram. Her insanda farklı sebepten mutluluğa vesile olduğun için, özlemleri gidere bildiğin için, komşumla tanışmama vesile olduğun için aa bir de unutmadan her evde tatlı olmasına sebebiyet verdiğin için seni çok çok çok seviyorum!

Sending
User Review
5 (1 vote)

Lütfen yorumunuzu belirtiniz