İçeriğe geç

Öyle

Şimdi aynı pencereden, başka bir insan olarak seyrediyorum dünyayı. Bu kadar aynı gözükmesine rağmen, nasıl oluyordu da ağaç aynı ağaç, bulut aynı bulut, yürek aynı yürek değildi. Hiç değişmemiş hep kendini tekrar etmiş gibi dursa da, aynı kalan hiçbir şeyin olmadığı bir vakte gelmiştik. Vakitlerin geri alınmadığı bir vakte. Büyümenin vaktine.  İnsan aynı şeyi yaparken asla aynı şeyi yapmıyor, diyor Ayşe Sevim. Yaşamın içinde tekrar eden sahneler, bizi başkalaştıran yegane unsurlardır belki de kim bilir?

Bazı insanların da adeta üç gözü üç kulağı; ovaları, vadileri, gölleri ve denizleri dolduracak büyüklükte bir kalbi vardır. Onları nerede görürseniz tanırsınız. Buraya ait olmadıkları her halleriyle hissedilir. Hem o ana sizinle mıhlanıp hem kanatlarını çoktan başka diyarlara açarak, iki alem arasında seyre dalar ruhları. Yüzünüze bakarken sadece yüzünüze bakmazlar. Bu sebeple göz göze gelmekten endişe edersiniz. Sakladığınız her şey bir bakmakla ortaya dökülecektir. Onları bir yere konumlandıramazsınız. Nerede bir boşluk varsa, ustalıkla orayı kapatırlar. Bunu öyle usul ve nezaketle yaparlar ki minnete mahal kalmaz. Havada kalan elleri tutarlar. Ayakları yer yüzünde olmasına rağmen, bulutları adımlayarak yürürler. Uçuş uçuş bir yürümek…

Selam ederek dağa taşa ve onlarında selamını duyarak… Görerek kainatın sırlarını fakat kendi sırrını çözemeyerek. Hayreti yol azığı ederler kendilerine. Susarak çoğu gün yığılan tüm bu sesler arasında. Bu dünyadan, bu dünyaya hiç ait olmadan, karıncalara yol vererek, bir kuşu dalında incitmeden, yer yer incinerek kuş tüylerinden… Sessizce geçip giderler. Geriye hoş bir seda kalır. Ebediyyen gönüllerde duyulan.

Bu dünyanın lezzeti bir terkiptir. Eziyeti çok, tadı azdır. Bal nerede ise arı da oradadır. Balın tadından önce arının zehrini tatmak gerekir. Dünya hüner ve erdem sahibi kişilere çok daha vefasızdır. Hünersizler daha az cefa çeker. Erdem ile talihin bir araya gelmesi ise bulunmaz nadirden daha nadirdir. Dünyayı bu türlü  sövme ve azarlama nedendir? Başa gelen her şey kaderdendir. Anlayışsızlar ise onu sebepten bilirler. Havada uçan kuşlar kader ile bazen kafese bazen kola konarlar.

Koşanın koşamayacağı mukadder ise, vursan da koşmaz. Kuvvetli yay kurmakla kader geri çevrilmez.

Tarih:İçimdekiler NET

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir