İçeriğe geç

En kolay olan en zor şey!

Hayatın getirdiklerinin müptelasıyım! Daima sürpriz, daima heyecan. Acı ve hüzünde mutluluk kadar heyecan verici benim için. İçinde bulunduğumuz anın durağanlığını değiştiren her şey heyecan. Hüzün olmasa, mutluluğun kıymetini; kıymet olmasa sahip olmanın önemini anlamlandıramazdık tıpkı durağanlığın sıkıcılığını bozan hüznün kıymetini anlamlandıramadığımız gibi. Her gün mutlu olan bir insan bir süre sonra tat alma yetisini kaybeder. Erişilmezlik ortadan kalkınca ulaşılma arzusunu kaybediveriyor insan. Oysaki insanın başına gelebilecek en korkutucu şey ”kaybetmek”.  Hayallere erişmek için çalışan bir insana her şeye sahip olma yetisini verirseniz ona mutluluk değil hedefsizlik sağlarsınız. Ulaşamadığımız, sahip olamadığımız, bizi üzen ve mutsuz eden her şeyin bize hayallerimizi bahşettiğini, ulaşmak istediklerimize ulaşınca ”sabrın sonu selamet” süslemesiyle kendimize telkin eder sunarız.

Oysaki bir bilebilsek ve kabullenebilsek buz dağının görünmeyen diğer yüzünün varlığını. Mutsuzluğun mutlulukla eş değer olduğunu kabullenebilsek daimi mutluluğun kapıda beklediğini fark edeceğiz. Bizleri görmek istediğimiz gibi görüp, anlamak istediğimiz gibi anlamalarımız mutsuzlaştırıyor. Biz mutlu olmak için yaşama çabasına girmek yerine mutlu olduklarımızı bitirip tekrar mutsuzluk döngüsüne kapılma telaşesiyle aynı döngüde yuvarlanıyoruz.  Tıpkı eskilerin dediği gibi ‘’yuvarlanıp gidiyoruz’’. Kendi döngü ve yaşam çarkımızı kafamızda tasarladığımız mutsuzluk siluetine sıkıştırıp oradan kurtulma hükmünü duygularımıza bırakıyoruz. Arkadaşlar yap-ma-ya-lım! Mutsuz olmak, mutlu olmaktan daha kolay amma ve lakin çaba sarf etmeden  mutluluğa erişmekte mutsuzluk kavramını hayatımızdan çıkardığımızda mümkün.

Yaptığımız her hareket, yaşadığımız her olay beklentilerimizin bir yansıması. Biz ne istiyor ve ne yapıyoruz tam olarak? Bizi mutsuzluğa sürükleyen beklentilerimizin yaşantımız ile uyum sağlamaması. Sebep ne? Kendimiz.. Eee, yani? İçtiğimiz sudan, aldığımız oksijenden, giydiğimiz ayakkabıdan, okuduğumuz kitaptan, sohbet ettiğimiz dosttan, sarıldığımız aşktan tat alsak, her sebebi bir fırsata çevirsek, bazen gülmek için sebep aramasak, kaz ayakları umurumuzda olmasa, bir şeyler için birtakım sebepler aramasak ‘’kocaman keşke’’. Mutsuz olmak, mutlu olmaktan daha kolay ancak bize bizi yücelten şeyler gerek. Kahkaha gibi.

Tarih:İçimdekiler NET

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir