İçeriğe geç

Belki de Derman Dertte

Kartallar, kuş türleri içinde  en uzun yaşayan türlerden biri… Yetmiş yıla kadar yaşayan kartallar var. Ancak bu ileri yaşı görebilmek için, kırk yaşına geldiklerinde çok zor önemli bir karar vermek zorunda kalırlar.

Kartalın yaşı kırka dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir. Bu yüzden kartal kırkından sonra kendini besleyemez, avını kavrayıp tutamaz hale gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Tüyleri kalınlaşır ve kanatlarına takılmaya başlar. Artık kartalın uçması bile iyice güçleşir.

Dolayısıyla kartalın bir seçim yapma zamanı gelir. Ya yaşadığı değişimi kabullenerek pes edecek yani ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Yeniden doğuş süreci ise 150 gün kadar sürecektir.

Yeniden doğmayı seçen bir kartal, dağın tepesine uçar ve bir kayalığa yerleşir. Gagasını var gücüyle kayaya vurmaya başlar. Ta ki gaga yerinden kopup düşene kadar… Sonrasında kartal yeni gagasının çıkmasını bekler acı içinde. Yeni gaga çıktıktan sonra pençelerini yerinden söker. Böylece yeni pençelerini bekler. Ardından tüylerini yolar.

Beş ay sonra kartal, ona 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır hale gelir.

Kartal için çok acılı görünen  bu süreç hakikatte ömrüne ömür katar.

Ve kartal kendisi için imkansız görünen bu dönüşümü, bu çözümü sadece içgüdülerine güvenerek bulur.

Her acı, yeniden doğuşa gebedir.

Bir deneyim gözünde sorun gibi duruyorsa daima şu sözü hatırla:  ”Derman arardım derdime, derdim bana derman imiş.”Niyazi Mısri

Her batış bir yeniden doğuş; her yeniden doğuş daha temkinli bir batış. Döngünün kölesi olmak yerine döngüyü anlamlandırarak yaşamalı…

Tarih:İçimdekiler NET

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir